התמודדות עם בעיות קריאה

אנחנו שמחים לספר על ענף נוסף ואשת מקצוע חדשה בצוות של אַכְוָונָה.

 

כ-10% מהילדים בבתי הספר היסודיים מתקשים ברכישת הקריאה, וכ-40% מתלמידי כיתות י' בישראל קוראים ברמה נמוכה מהרמה המצופה לגילם.

ילדים ובני נוער מרגישים תסכול רב ובושה כשהם נשארים מאחור ביחס לרוב חברי הכיתה. כאשר זה קורה, הם מפעילים מנגנונים של הימנעות מהמשך התמודדות עם הקריאה, ולכן לא מצליחים לפצח את קוד הקריאה.

אנו יודעים שרק באמצעות תרגול אפשר לשפר את רמת הקריאה, אך בלי מוטיבציה, הילד לא יתרגל את הקריאה, וכך הפערים רק ילכו ויגדלו.

הקריאה היא משימה קוגניטיבית קשה ומורכבת ביותר. לא תמיד יש להורים את הפניות והאמצעים לקדם את הילדים שלהם, וכך נוצר מעגל שלילי שמתסכל את כולם. ההורים כועסים על הבית ספר, הילד כועס על ההורים, לפעמים ההורים מוותרים, או שהם מצפים מהילד לקחת אחריות על פערים שהוא צבר.

באַכְוָונָה אנו פוגשים משפחות מבולבלות, טעונות ומתוסכלות. אנחנו פונים לבית ספר, ולומדים את מצבו של הילד בתחום הלימודים. מנקודה זו אנו מנסים לגלות מהי הדרך היעילה ביותר לעזור לו.

לאחר מפגשים רבים עם ילדים שמתקשים בקריאה, הגענו למסקנה באַכְוָונָה, שברבים מהמקרים עדיף להשקיע קודם ב"מה שקשה" עם עזרה ותמיכה מסונכרנת בין הגורמים המעורבים. רק לאחר מכן כדאי יהיה לחשוב על הצורך בטיפול רגשי, פסיכותרפיה, עם הילד המדוכא והמתוסכל, שאולי כבר לא יהיה כל כך עצוב ואדיש אם יקבל את התרגול הנכון לו.

במהלך המפגשים עם הילד הוא יפסיק להרגיש "מוגבל", לאחר שיראה שאפשר לחצות את המגבלה שלו. אחרי שיקבל עזרה עם ה"מה", אם יהיה צורך בכך, נוכל לברר את ה"למה".

במהלך המפגשים עם הילד אפשר לאתר את התחומים הקרובים ללבו, כדי להשתמש בהם כמקפצה לתרגול קריאה מהנה וחווייתית, דרך טקסטים חדשים שנכתבים בהשראת עולם התוכן של הילד. יחידות קריאה אלו מותאמות אישית לכל ילד ברמת התוכן, בגודל האותיות, בריווח השורות ובכמות המילים. מדובר בשיטה לטיפול בקשיי קריאה שנקראת הקול קורא, שפותחה על ידי עדי שגב – מחזאית, אשת חינוך ומטפלת בקשיי קריאה. השיטה מסייעת לילדים להתיידד עם המילה הכתובה, ולקדם אותם בתרגול הקריאה דרך חוויה מהנה ומהנה, באמצעות משחקי קופסה, וטקסטים דרמתיים מחיי היום יום.

במפגשים אלו גילינו, שכאשר הילד מעורב רגשית בסיטואציה כתובה, הוא לא רק מגייס את כל כולו לחוויית התרגול, אלא גם מספר על עצמו, למי שמעונין לשמוע, מחדד אינטונציות ואפילו משתף את שפת הגוף שלו לטובת הבהרה ומשמעות, ומכאן, כמעט בלי לשים לב, קורא כמויות נכבדות של טקסטים, ומגיע לקריאה שוטפת ועצמאית.

בסרטון הבא, ענת, אמא של עומר, מתארת את תהליך העבודה.

 

אתם מוזמנים ומוזמנות לפנות אלינו.

 

עדי שגב – מטפלת בקשיי קריאה אנה גלמן – פסיכולוגית קלינית, מדריכה