מאמרים

"אוטיזם: כשהמילים עושות מ'בראש שלהן" – האוטיזם כגילוי היחס המורכב שבין ההוויה המדברת למבנה השפה (ברנאר נומינה) חדש!

כשמישהו לא מְתַקשר אתנו, כשהוא אולי לא רגיש, כאשר נראה לנו שהוא לא קולט מסרים, או שסתם לא דחוף לו להיות בקשר עם העולם, אנחנו בקלות רבה נכנה אותו אוטיסט…

זה בהחלט יכול להביך, לתסכל, שלא לומר מעצבן למדי, להיות "הוויהמדברת" שפוגשת ב"הוויהמדברת" אחרת – אבל אין קשר.

*

ההרצאה עוסקת בסובייקטים שאנו מכנים אוטיסטים, אלו עם אוטיזם על שם קאנר (שלא מדברים כלל) ואלו עם אוטיזם של אספרגר, הוויות מדברות, שהמלים בשבילן, השימוש שלהן במבנה השפה – אחר.

חלק ישתקו, ולא ידברו ולו מילה אחת, למה? ואיך זה שיש את מי שיִלְמדו שפות בקלות רבה; מדוע המִסְפרים הם מקום בטוח יותר? מה קורה לו לילד אוטיסט כאשר לא עונים לו במדויק, אלא בערך? למה הוא לא סומך על המלים, למה הוא לא מזדהה עם מסמנים?

ברנאר נומינה יוליך אותנו בדרכו אל ארץ זו, ארץ שבה "גַרים" סובייקטים שאנו מכנים אוטיסטים, ארץ שנראית לנו כארץ לא נודעת, אולי ממש כפי שלסובייקט הקרוי אוטיסט, אנו נראים כמי שגרים על כוכב אחר.

*

ההרצאה ניתנה במסגרת Forum Encore פורום עוד-לאקאן, הפורום הישראלי של השדה הלקאניאני הבינלאומי.

ברנאר נומינה הוא פסיכיאטר, אנליטיקאי חבר האקול הפסיכואנליטי של הפורום של השדה הלקאניאני; מלמד בקולג' של קליניקה פסיכואנליטית של דרום-מזרח צרפת; מרצה ברומא, מילנו, מדריד ועוד.

לחצו כאן להרצאה.

 

יאנוש קורצ'אק: בשם האב (אנה גלמן)

בין פסיכואנליזה וחינוך – מפגש בין ז'אק לאקאן ויאנוש קורצ'אק.

כפסיכולוגית "עם" ילדים הוזמנה אנה גלמן, מנהלת במשותף של אַכְוָונָה, על ידי פורום קורצ'אק באוניברסיטת תל אביב לתת הרצאה המחברת בין תאוריה פסיכואנליטית על הילד, לבין התורה של יאנוש קורצ'אק על חינוך "עם" ילדים.

אנה מצאה שני שיחים הומניסטים המבינים שאי אפשר ללא אחר, אבל שכל אחד הוא אחר.

לחצו כאן לקריאת ההרצאה.

 

מילים כדי לדעת (אנה גלמן)

אַכְוָונָה כגישה של עבודה עם ילדים ומתבגרים, נוצרה אחרי שפגשנו ילדים רבים שקיבלו את כל הטיפולים שהומלצו על מנת לטפל או לשקם את הבעיה, ועדיין משהו לא זז, משהו לא מסתדר, הילד לא מתקדם.

ואז הגענו למסקנה שכדאי לחקור לעומק ולהשקיע זמן כדי לראות מעבר לבעיה הנראית לעין. רצינו להקשיב, להתבונן, לפתוח עוד חלון. חלון שמסתכל מעבר לבעיה, חלון שפוגש את הסובייקט-ילד ואת הסובייקטים האחרים שאתו. אנחנו עושים א…ב…ח…ו…ן מאד איטי, שרוצה לפגוש את העולם הנפשי של הילד, של ההורים ושל הסביבה שלו.

לחצו להמשך קריאת הטקסט המלא של הרצאה על מודל אַכְוָונָה שניתנה בכנס "מחוברים" של העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו, ינואר 2019, ירושלים.

 

של מי הסבל הזה? על קליניקה פסיכואנליטית עם ילדים (אנה גלמן)

התמודדות עם בעיות קריאה (עדי שגב ואנה גלמן)

אומרים "פסיכואנליזה עם ילדים" – האם זה אפשרי? (אנה גלמן)

משחק סוקרטי אחרון (נורית שריבר)

אין ילד ללא מוסד – הקבוצה בחיי הילד (רונית שי)

למי שלא פוחד מטיפול עם מתבגרים (אנה גלמן)

למה "לוקחים" ילד לטיפול? (אנה גלמן)

עבודה עם הורים (אנה גלמן)

איך ילד מגיע לטיפול? (אנה גלמן)